Je krásné odpoledne. Ťapkáte si někam za humna a s vámi, nikoli před vámi ani za vámi, ale s vámi, jde váš kůň. Je to krásná, až dojemná scéna. Na vodítku nevláčíte ani vy jeho, ani on vás. Vedete ho na neviditelné nitce. Ta nitka je váš harmonický vztah. Dojdete třeba na jízdárnu. Zastavíte. Podíváte se na svého koně, on se podívá na vás … a jediné, co vás v tu chvíli napadá, je: „Co dál?“
Na těchto stránkách bych vám ráda nabídla malá velká cvičeníčka, která jsem v žádném případě nevymyslela sama. Jsou to cvičení, která mě naučili buď velcí mistři horsemanshipu, nebo prostě život.
Ráda bych hned v úvodu zmínila krásné moudro od Joea Woltera: „Kdykoli ti někdo říká ‚vždycky‘, nebo ‚nikdy‘, vždy o tom pochybuj.“ A ani já vám nikdy neřeknu: „Udělej to a stane se to.“ Jak říkal Tom Dorrance: „Sleduj, zkoušej a srovnávej.“ A jak říká jiný klasik a u práce s koňmi to platí více než kdekoli jinde: „Cílem je cesta.“ Pravou harmonii s koněm zažijete, pokud se cílem vaší cesty stane hledání správného citu, načasování a rovnováhy. A to je myslím práce na mnoho životů.
První cvičeníčko bych ráda věnovala všem, kteří začali čtení tohoto článku s pocity, že již všechno umí. A nebudete věřit, ale takových je nás většina. Viděla jsem Martina Blacka několikrát, jak tohle cvičení učí na svých seminářích. Bylo to teda dobrý, ale pomyslela jsem si, zbytečně dlouhý. Vše mi došlo až letos na jaře, na mladém koni, na kopci v Idahu. Takže než si opět pomyslíte: „A tohle mi taky půjde,“ zkuste to! Samozřejmě, až se nikdo nebude koukat.
Obrat kolem levé přední nohy
Nebudu zde rozebírat správnou pozici koně, jeho hlavy, jeho jezdce, ani nic podobného. Všechno, co funguje, je správně. Zkuste se posadit na svého koně a požádat ho o obrat kolem levé přední nohy doprava. Jen jeden správný krok. Již ten vám prozradí, co všechno bylo špatně. Zastavte se. Přemýšlejte. A začněte znovu.
Brzy přijdete na to, že to nejdůležitější je příprava. Přijdete na to, že než kůň něco udělá, připraví se, a pokud jste pozorní, můžete všechno včas změnit. Jen jeden krok. Brzy začnete cítit, kam směřuje energie koně, ještě než udělá první krok. A nakonec poznáte, kam směřuje myšlenka koně, dříve než tím směrem pošle svou energii.
To, že kůň pro obrat kolem levé přední doprava musí přenést váhu dopředu a nad levé rameno, že přenesením váhy si odlehčí pravou přední, která díky dopředné energii začne opisovat kruh kolem stojící levé nohy, a levá zadní začne překračovat před pravou zadní, jsou jen technické detaily, na které časem přijdete sami. Daleko důležitější je poznání vlastní nepozornosti.
Na prvním místě je pozornost, pak příprava a pak načasování. Je třeba včas zastavit špatnou reakci. Protože jak říká klasik (Martin Black): „Pokud se vydáte špatným směrem rychle, dostanete se jen na špatné místo rychleji.“
Pokud jste dočetli až sem a máte pořád ten úžasně povznášející sebevědomý pocit, mám pro vás několik variant a zůstaneme jen u levé nohy.
Nabízím:
- Obrat kolem levé přední zádí doprava.
- Obrat kolem levé zadní předkem doleva (pivotuje kolem vnitřní zadní nohy).
- Obrat kolem levé přední zádí doleva.
- Obrat kolem levé zadní předkem doprava (pivotuje kolem vnější nohy).
Přeji vám dobrou zábavu, a pokud jste již začali číst tento článek s pocitem neschopnosti a váš pocit se jen prohloubil, uchopte nitku harmonického vztahu s vaším koněm a odveďte ho na pastvinu. Zítra je taky den!
článek vyšel v roce 2011 v časopise HORSEMAN č.1
autorka textu: Bára Bořánková
fotografie: Bořánek&Bořánková
Zanechte odpověď